heavenleighschauer heavenleighschauer
  • 23-11-2020
  • Mathematics
contestada

It costs $3.45 to buy 3 4lb of chopped walnuts. How much would it cost to purchase 7.5 lbs of walnuts? Explain or show your reasoning.

Respuesta :

jjmarville
jjmarville jjmarville
  • 23-11-2020

Answer:

8.05

  1. Step-by-step explanation:
  2. 3.45 divide by 3 = 1.15
  3. 1.15 times 7=8.05
Answer Link

Otras preguntas

help pls what is c/6=9
Given: cos θ=-4/5, sin x = -12/13, θ is in the third quadrant,  x is in the fourth quadrant; evaluate  tan2θ A. 24/5 B. 24/7 C.12/13
Find the circumference of the circle P. Find the length of arc AB.
¿Qué tipo de música surge como mezcla de las diferentes culturas que han habitado Andalucía?
help mehhhhhhhhh, thanks
brainliest. please help​
(-4/5) (15/8) (7/3) (-1)
According to a survey of workers, 13 out of 20 workers drive alone. What percent of the workers drive alone?
PLS HELP FAST rotations on the coordinate plane ........ why does nobody talk to circles?
Find the area of the figure.