debrabeloved615 debrabeloved615
  • 24-11-2020
  • Mathematics
contestada

You buy rice at $0.71 a pound.one batch of fried rice requires 2 pounds of rice.how much does the rice for one batch cost.round to the nearest cent.

Respuesta :

AlgebraIsMyThing
AlgebraIsMyThing AlgebraIsMyThing
  • 24-11-2020

Answer:

$1.42

Step-by-step explanation:

0.71 *2 = 1.42

bcz we need 2 pounds

Answer Link

Otras preguntas

what expression is equivalent to n + n + n + n + n
Which of the following roots or affixes BEST fits the definition "below"? A-subB-psychC-minD-pro​
5. Higher Order Thinking Write two addends that you will NOT need to make a 10 to add. Then solve. +
Find the measure of the indicated arc
state and explain the disadvantages of anomalous expansion of water​
4. Which of the following statements about online and word processing citation tools is true? A. These tools create more consistent citations than a writer can
Complete the following sentences with the Spanish translations of the words in parentheses. El hotel al que vamos no es de __ (five stars) pero tenemos una habi
Which of the following is an example of an embargo
an electronic book has a file size of 2.6 MB what is the file size and megabytes of 14 of these electronic books​
HELP ME PLEASE I NEED THIS FAST---------Find the surface area of the triangular prism. and the equation