hdeleon8035 hdeleon8035
  • 24-11-2020
  • Mathematics
contestada

I need help this is my last question (math class)

I need help this is my last question math class class=

Respuesta :

Izzy1974
Izzy1974 Izzy1974
  • 24-11-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

5.00 for 2 loaves is $2.50 a loaf.

She wants 5 loaves for $12.50

5*2.50= $12.50 so she is correct.

Answer Link
alyssaralyssa alyssaralyssa
  • 24-11-2020
agree with majorie.

since four loaves would be ten dollars. add one more loaf and that would cost $2.50. so $10 + $2.50 is $12.50
Answer Link

Otras preguntas

For the following aqueous reaction, complete and balance the molecular equation and write a net iconic equatio, making sure to include the physical states of th
which African Americans returned home after the war what were they faced with​
Which sport was started thousands of years ago as a primary means of transportation? O A. Dog sledding O B. Cross-country skiing O O C. Swimming D. Both A and B
How many calories would be needed to heat 5.0 lbs of copper from 22 degrees C to 80.0 degrees C? C for copper = 0.092
Why is it important to actively manage health behaviors ?
In which way did the Crusades have a positive effect on medieval Europe?
What is x? Can you please help?
Carleen has 104 pieces of candy leftover from Halloween. She would like to distribute them evenly to the 8 kids on her block. Write an equation to show how many
What dose the x represent in this problem . two x plus five equal seventeen
What is the name of the compound with the formula NaOH ?