metziza000
metziza000 metziza000
  • 24-11-2020
  • Mathematics
contestada

Twelve large bottles of water cost $9. a. How many bottles can you buy for $3?

Respuesta :

6teca9h5mh 6teca9h5mh
  • 24-11-2020
you can buy 4 bottles
Answer Link
KIleyw09
KIleyw09 KIleyw09
  • 24-11-2020

Answer:

4 bottles

Step-by-step

3 is 1/3 of 9 and 12/3 is 4 bottles

Answer Link

Otras preguntas

A car rental company charges a one-time application fee of 20 dollars, 45 dollars per day, and 15 cents per mile for its cars. Write a formula for the cost, C,
Which line has the same slope as the line passing through (-4,-1)and (-1,8)? A.9x-3y=5 B.y=1/3x+8 C.y=3 D. the line passing through and (1,7)
To differentiate themselves, many companies are moving to a new level in creating value for their customers. Going beyond products and services, they are develo
What sort of questions would a Turing test ask and what are some responses to each
Help me please, thanks ......
Cost of a truck: $49,000.p0Markup: 40%Discount: 40%Tax: 1%​
Which of the following statements is most​ correct? A. KSFs are often​ necessary, but not sufficient for competitive advantage.B. KSFs are neither necessary nor
The fundamental theorem of Calculus A function f is given piecewise by the formula a. Determine the exact value of the net signed area enclosed by f and the x
For hundred tickets were sold for a school play, for a total 1025. Adults were charged $3.50 and students $2.00, how many adults and how many students attended?
You have a 40% kool-aid solution. However, you need a 5% solution for lab. How would you make 1 L of 5% solution?