genesisrosa13
genesisrosa13 genesisrosa13
  • 25-11-2020
  • Mathematics
contestada

: Frank bought 5 pounds of dog food for $8.75. At this
rate, how much would he pay for 8 pounds

Respuesta :

snx2
snx2 snx2
  • 25-11-2020

Each pound is 1.75 so if you multiply that by 8 you get $14

Answer is $14

Answer Link

Otras preguntas

Bobby knows that the perimeter of the original rectangular is 120 meters he also knows that the perimeter of the reduced rectangular is 30 meters and the reduce
Teenage girls should consume about how many calories each day, as compared with teenage boys who should consume about 2,800 calories each day?
Which of the following was a cause of Americans moving west in the early to mid-1800s?
Expenses for items that we do not need are
What occurred when tariffs were high on Hawaiian exports in the 1890s? Hawaiian sugar business moved to the U.S. The Hawaiian fruit industry flourished. The Haw
In the past five years 30% of the worlds newly discovered oil reserves
A genetic defect causes the distal tubules of nephrons to malfunction which of the following may not occur during urine formation
which of these are reasonable strategies for enforcing your boundaries in a healthy relationship? select two correct answers a) consult a stranger b) ask a fa
Solve x2 – 4 = 5 by graphing the related function.
When a new drug is created, the pharmaceutical company must subject it to testing before receiving the necessary permission from the food and drug administratio