bjaskal978 bjaskal978
  • 21-12-2020
  • Mathematics
contestada

You buy 3 pairs of jeans for $35.95 each and get a fourth pair for free. What is your cost per pair of jeans?

Respuesta :

gabrielafernandez06 gabrielafernandez06
  • 21-12-2020
$107.85 should be the answer
Answer Link
cobrakai1972istyping
cobrakai1972istyping cobrakai1972istyping
  • 21-12-2020

Answer:

26.96

Step-by-step explanation:

107.85/4=26.9625 and round it you get 29.96 i believe

Answer Link

Otras preguntas

A playground ball has a diameter of 18 cm. What is the hieght and base of the ball? What is the volume?
Is this singular or plural? the children's faces
Please help me. What two actions did the Civil Rights Movement want to end?
A study was designed to determine how test scores on a 20-question test were related to the time spent studying for the test. What are the independent and depen
write 97.356 in base ten numerals?
Which describes a spontaneous reaction? a. Positive ΔH b. Negative ΔH c. Positive ΔG d. Negative ΔG e. Positive ΔS
Michael's mom paid $2.40 for a 3/4 pound box of cereal.How much is that per pound?
What´s the difference between Black Thursday and Black Tuesday?
Find the number of solutions : 4x-2y=8 y=2x+8
Are the graphs of y=3/8x -5 and y=3/8x +2 parallel?