249661 249661
  • 22-12-2020
  • Mathematics
contestada

b. 3 ice cream cones cost $8.25. At this rate, how much do 2 ice cream cones cost? Explain how you know.

Respuesta :

meowmeow223334
meowmeow223334 meowmeow223334
  • 22-12-2020
8.25/3 = $2.75 per ice cream
2.75 * 2 = $5.50
It would cost $5.50 for 2 ice cream
Answer Link

Otras preguntas

In Earth's water cycle, evaporation takes place as solid ice and snow are converted to water vapor. true or false?
Select the sentence that is in the preterit tense. 1 Point A. Ella recibió un libro. B. Ella recibe un libro.
Which of the following are considered economic indicators? unemployment rate aggregate economic behaviors money flow Gross domestic product
a substance through which a wave can travel
Hey I just need some help on this. :) Hallie hikes 5 mi in 90 min.   At this pace, how long will it take her to hike the next 2 mi?
Which statement does not describe Jonathan Swift’s literary works? -Swift hated satire and refused to use it in his writings. -One reason that Swift made use of
Check all that apply help please!!
What is the most basic form of production
The protagonist of the story, “The Most Dangerous Game” is _____. General Zaroff Whitney Captain Nielsen Sanger Rainsford
What is the rhyme scheme of a clerihew? aabb abab aaaa none of the above?