249661 249661
  • 22-12-2020
  • Mathematics
contestada

c. 3 bananas cost $0.99. At this rate, how much do 5 bananas cost? Explain how you know.

Respuesta :

nataliasloving
nataliasloving nataliasloving
  • 22-12-2020
The answer is $1.65
Answer Link
lykabelle
lykabelle lykabelle
  • 22-12-2020

Answer:

$1.65

Step-by-step explanation:

You can get the cost of each banana by using the division operation. All you have to do is to divide $0.99 by 3.

  • 0.99 ÷ 3 = $0.33

Each banana costs $0.33

Now that you know the cost of each banana, you may now get the cost of 5 bananas by using the multiplication operation. All you have to do is to multiply $0.33 by 5.

  • 0.33 x 5 = $1.65

Therefore, 5 bananas cost $1.65.

Answer Link

Otras preguntas

What was world war I about?
Macroeconomics studies all of the following EXCEPT which one? A. aggregate supply and demand B. how different markets affect one another C. the behavior of econ
What is 4 5/8 minus 2 2/8
Part of the dermal tissue that is made of hard, dead, cork cells is the _____. epidermis periderm cuticle vascular cambium
Franklin Roosevelt appointed six additional justices of the Supreme Court. true false
Find the solution set of the inequality 35 - 4x > 2
. What was the name given to the policy of giving aggressive nations what they wanted in order to avoid war?
Nuts and grains are fruits. True or False
What is the least perimeter of 32 square feet
does pewter melt easliy