FightClub5409 FightClub5409
  • 23-12-2020
  • Mathematics
contestada

Nadeen bought a magazine for $7.50 and two sandwiches that cost the same price. She spent a total of $20. How much did each sandwich cost?

Respuesta :

KurdishPotato
KurdishPotato KurdishPotato
  • 23-12-2020

Answer:

Each sandwich cost $6.25

Step-by-step explanation:

Subtract the price of magazine then divide the remaining amount with 2 since the price of sandwiches same

(20 - 7.5) ÷ 2 = 6.25

Answer Link

Otras preguntas

“What does it mean when we “rework” copyrighted material?”
do two-headed snakes really exist?
what is smog? could you help me... pls
what are stalactites?
There are some cases where distance time graph of a particle is vertical . So could you please tell me when it is possible????
13. Sound waves can't travel through A. a solid. B. a liquid. C. an elastic material. D. a vacuum.
what is a xylophone? need help pls
what is a subspecies?
what are stalactites?
13. Sound waves can't travel through A. a solid. B. a liquid. C. an elastic material. D. a vacuum.