PicklesOnMyBigMac
PicklesOnMyBigMac PicklesOnMyBigMac
  • 23-12-2020
  • Mathematics
contestada

Nick goes to the store and buys 22 notebooks for $1.50 each. Then he buys 8 pens for $0.55 each. How much money did he spend in all? *

Respuesta :

Lethalgirl
Lethalgirl Lethalgirl
  • 23-12-2020

Answer:

$33 for the notebooks and $4.40 for the pens

Step-by-step explanation:

if u would multiply 33 by 1.50 you would get $33

if u would multiply 8 by 0.55 you would get $4.40

Answer Link

Otras preguntas

The bakery sold 48 cupcakes and muffins in three hours.If they sold twice as many cupcake as muffins how many did they see of each?
sometimes called the simple predicate
Which statement about Victor Emmanuel II is correct? A. He was a Prussian chancellor who played a major role in the unification of Germany. B. He was the king o
Displacement is the change in velocity of an object. True or false
if a line segment has endpoint A(3x+5,3y) and B(x-1,-y), what are the coordinates of the mid point of line AB
Does a stove have mechanical energy
is a arctic wolf a symbiosis; mutualism, commensalism, parasitism.(describe thoroughly)
Help I do not know how do you do this ?
All single-celled organisms are referred to as _________. A)amoeba B)euglena C)unicellular D)polycellular
A truck is travelling at 30km/hr with engine delivering a driving force of 800n to the road Calculate the power developed and the work done in 25 seconds