Seudónimo Seudónimo
  • 24-12-2020
  • Mathematics
contestada

if 1 case of 500 20oz. cups cost 48.38 how much does one cup cost (show all work)

Respuesta :

mumsy
mumsy mumsy
  • 24-12-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

if 500 cups costs 48.38

than one cup will cost

48.38/500=0.096 cents per cup

Answer Link

Otras preguntas

WILL GIVE BRAINLY: VOLUME The formula for volume is V=lwh. Remember to convert from cubic centimeters to cubic meters.
given that 3x+2=4 and 2y+6=5 what is x+y? Really need help on this one!
Quadrilateral ABCD with parallel sides AB and CD is shown below. Quadrilateral RSTU is the image of quadrilateral ABCD after a transformation. Which statement i
Solve the equation for the specified variable. s=gh-4gc4, for g
Sophie bought snacks for her team's practice. She bought a bag of chips for $2.49 and a 12-pack of juice bottles. The total cost before tax was $27.57. Write an
Ann went to the store after school 5 days this week. Each day, she bought a sandwich and a comic book. She spent a total $50 of at the store this week. She paid
A medicare managed plan is known as medicare advantage or___
SOMEONE HELP ME PLEASE AND SHOW WORK
Simplify the expression. 8c2 x –3c7
GUYS CAN U GUYS JUST CHECK IF THIS 5 PARAGRAPH NEEDS SOME THINGS LIKE COMMAS OR CHANGING SOME WORDS PLSSSSS.