kate96summers
kate96summers kate96summers
  • 23-10-2016
  • Mathematics
contestada

Emma decides to mix grades of gasoline in her truck. She puts in 6 gallons of regular and 14 gallons of premium for a total cost of $71.96 If premium gasoline costs $0.24 more per gallon than regular, what was the price of each grade of gasoline?

Respuesta :

diana789
diana789 diana789
  • 23-10-2016
The answer would be $91.96
Answer Link

Otras preguntas

What are the y and x intercepts of y=3(x-6)²-9 and y=-2(x+5)²+3 .. Thanks
You earn $35 for washing 7 cars how much do you earn for washing 4 cars
What is a uncharged particle in the nucleus of an atom
$25;300%increse percent change
$25;300%increse percent change
how many does 9 go into 67
Mark each of the following statements if it expresses a value from the story of Odysseus and the Cyclops. A. The Cyclops thought the Cyclopes were more powerf
in what ways might European empire building in the Americas be understood as a single phenomenon
How did George Washington meet the challenge of keeping his small army from being lost during the early part of the Revolutionary War? A. attack the British ev
What is The equation of the line passing through (0,6) and (3,0) A) y= -1/2x+6 B) y=-1/2x+3 C) y=-2x+6 D) y=-2x+3