Seudónimo Seudónimo
  • 24-10-2016
  • Mathematics
contestada

If 5 notebooks cost $5.25, how much 3 notebooks cost?

Respuesta :

MattCz MattCz
  • 24-10-2016
$5.25/5=$1.05
So each notebook costs $1.05
Therefore 3 would cost $3.15
Answer Link
shantelalivia shantelalivia
  • 24-10-2016
you divide $5.25 by 5 to see how much each notebook costs. which is $1.05 then you multiply that by 3. which is $3.15
Answer Link

Otras preguntas

The lower the percent of energy required for a machine to perform work, the more energy efficient it is. t f
Read this passage:in 2014, the city of denton, texas, passed a local initiative that prohibited "fracking" — the practice of breaking up rocks underground to re
Helen was guarded about her private life she did not like to give anyone details about herself what does the word guarded suggest about Helen in the sentence ab
Can you please order the following least to greatest: 0.8, 7/20, 17%
Jerry received both the 15th highest and the 15th lowest grade in the class. how many students are there in the class?
Alison saves 29.26 each month how many months will it take her to save enough money to buy a stereo for 339.12
A stone was dropped off a cliff and hit the ground with a speed of 112 ft/s. what is the height of the cliff? (use 32 ft/s2 for the acceleration due to gravity.
Why did many people in the colonies live in extended families?
what is 8 - (0.8 + 0.008)
For anyone taking or has taken vlacs algebra one, I really need a paragraph describing what was in module #1 for a discussion based assessment. Please help :!