Evelynmath11 Evelynmath11
  • 24-10-2016
  • Mathematics
contestada

julie bought 32 kiwi fruit for $16. How many kiwi can lisa buy if she has $5?what is per one kiwi? 2 different examples

julie bought 32 kiwi fruit for 16 How many kiwi can lisa buy if she has 5what is per one kiwi 2 different examples class=

Respuesta :

AcutelyGauche
AcutelyGauche AcutelyGauche
  • 24-10-2016
The kiwi are 50 cents each. Therefore, Lisa can buy ten kiwi. What did you mean by the examples?
Answer Link
Laiyra1124 Laiyra1124
  • 24-10-2016

Lisa can buy 10 kiwi's with $5. 2 kiwis per dollar. Which means $0.50 for 1 kiwi.

Answer Link

Otras preguntas

How could a biologist researching liver function in mice most likely contribute to medical advancements? by using findings to predict the effects of certain dru
Please help me!!!!!!!?
A shorter, easier way to show chemical reactions, using symbols instead of 1 point words is called a* A. subscript B.chemical equation C.chemical formula
In the reaction 5 space B r to the power of minus space (a q )space plus space B r O subscript 3 to the power of minus space (a q )space plus space 6 space H to
What governing principles united New England, Middle, and Southern Colonies?
need some help asap​
What did many states constitutions emphasize?
Which of the following areas was not importing food products from the middle colonies? A. The eastern hemisphere B.The colonists homelands C. The islands of the
Solve the equation. 3/2x -5 = -11
A line has a slope of 3 and passes through the point (3,6). Write the equation of the line in point-slope form. y-yl = m(x - xl)