perla16 perla16
  • 24-10-2016
  • Mathematics
contestada

if four pounds of a certain candy cost $10 how manu pounds of that candy can be purchased for $12

Respuesta :

NickT874X NickT874X
  • 24-10-2016
4.8 pounds, set it up as 4 over ten times x over 12, 4 times 12 divided by ten equals 4.8
Answer Link

Otras preguntas

Which of the following countries does not nationalize its oil reserves?
i need help... anyone know this?
Misha and Dontavious were asked to solve the following problem using linear programming. A local school district can operate a large bus for $300 per day and a
equation for the line that contains the points (−3, −14) (3, −2)
How were the beliefs of the US and USSR different in terms of government and economy?
The following accounts and their balances appear in the ledger of Goodale Properties Inc. on June 30 of the current year: Common Stock, $15 par $459,000 Paid-In
an old growth forest or a primary forest is a
Which of the following is an illuminated object? a lightbulb a fire the Sun the Moon
Solve the inequalities: A (x+3)(x−4)<−12 B 1 2/3x+(2x+1)( 1/3x−1)≥0 C (3x−1)^2>1 D 3x(2x+3)<2x(x+4.5)+2 E 18−(x−5)(x−4)≤−x^2
This is a simplifying question.Y+Y+Y+Y