skylerwilburn01
skylerwilburn01 skylerwilburn01
  • 25-10-2016
  • Mathematics
contestada

what is the cost per unit called

Respuesta :

strawberry12 strawberry12
  • 25-10-2016
A unit cost is the total expenditure incurred by a company to produce, store and sell one unit of a particular product or service. Unit costs include all fixed costs, or overhead costs, and all variable costs, or direct material costs and direct labor costs, involved in production.
Answer Link
Аноним Аноним
  • 25-10-2016
I Think it's called rate
Answer Link

Otras preguntas

Read the excerpt from act 2 of A Doll's House. Nora: [putting her arms round her neck] Dear old Anne, you were a good mother to me when I was little. Nurse: Lit
. If a star's surface temperature is 2900 Kelvin , half of our Sun's current temperature, then the output energy of the star is: a. Half the output energy of th
Does the midpoint BC lie on line AG? Why or why not?
Which expression is equivalent to (-3y-x)-(5y-8x) A.-8y-8x B.-8y+7x C.2y-7x D.8y+8x
At first, Mary Magdalene thought the risen Jesus was a gardener. TrueFalse
All of the following can be associated with a high trade deficit EXCEPT __________. A. developing countries B. a drop in prices in order to pay for imports C.
HOW was the us governments response to the Great Depression different after Franklin Roosevelt's election
Please help asap!!!!!!! Please quick!!!
Please show all work
What is the aorta? A. the smallest artery carrying deoxygenated blood from the lower parts of the body B. the smallest vein carrying deoxygenated blood from