Seudónimo Seudónimo
  • 25-10-2016
  • Mathematics
contestada

an 8 ounce can of tomatoes costs $1.14. a 12 ounce can costs $1.75. which can of tomatoes has thebetter unit price

Respuesta :

SJ2006
SJ2006 SJ2006
  • 25-10-2016

Unit rate of 1st Can = 1.14/8 = $0.1425

Unit rate of 2nd Can = 1.75/12 = $0.145

1st Can is cheaper than 2nd one

Answer Link

Otras preguntas

Which statements describe the geographic and climatic features of Scandinavia that encouraged people to go to sea? Choose all answers that are correct. easy ac
A basketball player is two meters tall. About how tall is the player in feet (ft) and inches (in)? Note 1 meter= approximately 39 inches. 1 foot= 12 inches
Reagan has just found out that the school she attends might be changing into a year-round schedule. This means there would be no more summer break. Instead, she
Find the range of the data set 13, 40, 35, 45, 36, 8, 45, 13, 7
A statement can help you organize the numbers to answer a question about percents. Choose the statement that can help you answer this question: What is the Reco
1. She was thinking what might happened to him. What are the mistakes here?
How early was corn planted in what is now Arizona?
Why was Thomas Paine's Common Sense important?
Shyla and Chris were paired through an online dating website that decided compatibility based on a questionnaire. They have been together for almost 3 years now
What is the slope of the line that goes through (2,7) (3,9)