karmorgyamrg karmorgyamrg
  • 25-10-2016
  • Mathematics
contestada

If the unit sales price is $7 and variable costs are $3, how many units have to be sold to earn a profit of $3,600

Respuesta :

texaschic101
texaschic101 texaschic101
  • 25-10-2016
7 - 3 = 4....so there is a $ 4 profit for every unit sold

4x = 3600
x = 3600/4
x = 900....so 900 units have to be sold to earn a profit of $ 3600
Answer Link

Otras preguntas

2/w=0.4/0.7 what is w ?
in what ways might European empire building in the Americas be understood as a single phenomenon
i have four sides i have two 70degree angles and two 110 degree angles what am I?
which is not a difference between schools in puerto rico and schools in los estados unidos
when you are exercising and you begin to feel hot. explain what is happening to your muscles
Which groups provided most of the labor foe the construction of the transcontinental railroad
a teacher gave a patter: the first term is 5 and the rule is add4, subtract 1. each student says one number. the first student says 5. victor is the tenth in li
gregory drinks 6 liters of water over 2 days. in how many days would he consume another 12 liters?
the school chorus has 52 students, which represents 26% of the seventh graders. How many students are in the seventh grade
Jim's investment of $4500 has been losing its value at a rate of 2.5% each year. What will his investment be worth in 5 years