LoveLynn5709 LoveLynn5709
  • 22-01-2021
  • Mathematics
contestada

Melissa can buy an 8 pound bag of dog food for $7.20. Which bag has an equivalent cost in ratio's?

Respuesta :

petallstorm
petallstorm petallstorm
  • 22-01-2021

Answer:

1 pound for 90 cents

Step-by-step explanation:

7.20 / 8 = 0.90

5 star, thank, and brainliest if helpful

Answer Link

Otras preguntas

Why does the water condense in the first tank when the oxygen and nitrogen do not?
Hi, so I've tried to do research on this question yet I can't find it so can someone help me or I'm failing this like I do to my other classes. The question is
hey! i’ll give brainliest please help
Rock, Paper, ScissorsIn this unit, you expanded your Python skills, and now you can really have some fun! In this lab, you are going to create a game that allow
Writing a Research-Based Essay to Compare the Societies of Athens and Sparta Think about the writing prompt, and then write an effective research question for t
What event occurred in 1988 that caused such an uproar within the deaf community? a.)The passage of the new anti-deaf legislation. b.)The appointment of a non-d
Help me with this please
True or false? A solid that fits 50 cubic units without any gaps has a volume of 50 units.
The coordinate plane shows points A, B, C, and D. a. Label each point with its coordinates.
Please answer this question correctly please