EwTrTw9577 EwTrTw9577
  • 22-01-2021
  • Mathematics
contestada

Molly also buys a bag of 8 apples for $3.60. Write and

solve an equation to find how much Molly paid for

each apple.

Respuesta :

shmemella shmemella
  • 22-01-2021

Answer:

each apple is 0.45

Step-by-step explanation:

$3.60 divided by 8 is equal to 0.45.

Answer Link

Otras preguntas

how do you simplify this ? 8(x - 4) - 6(x - 1) + 9x
Mixtures can occur between all phases of matter. Give an example for each of the following mixtures: 1. Gas/gas 2. Gas/liquid 3. Liquid/liquid 4. Solid/liquid 5
What is the LCD of 11/12 and 1/8
how do you put 76.342 76.332 76.232 76.343 in descending order
Just a few questions that I need help with. 1. Six of the 24 students in a homeroom have an electronic tablet. Predict how many students out of 200 have an elec
One of the central themes in biology is how DNA, RNA, and proteins are related. Describe how genetic information flows between those types of molecules. Include
New research in CANCER! Yoga and meditation maintain the length of telomeres. Telomere shortening is responsible for aging and cancer
What is a function of cell division? A) to turn skin cells into hair cells B) to keep cell size small as multicellular organisms grow C) to allow cell size to i
the ratio of pens to pencils in carlos case is 4:5 he has 16 pens how many pencils does carlos have
seven cakes cost £2.10 how much do ten cakes cost