kernsel218
kernsel218 kernsel218
  • 22-01-2021
  • Mathematics
contestada

The table shows the cost of grapes based on the number of pounds
purchased.
Pounds Cost
3 $3.69
5 $6.15
8 $9.84

Respuesta :

mbaney2022
mbaney2022 mbaney2022
  • 22-01-2021

Answer:

a. 3 $3.69

Step-by-step explanation:

Answer Link
nopolca nopolca
  • 22-01-2021

Answer:

Pounds Cost

3 $3.69

$ 3.69/3 = $1.23/1 pound

5 $6.15  

$6.15/5 =  $1.23/1 pound

8 $9.84

$9.84/8 = $1.23/1 pound

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

round the number 588 to the nearest 100 and nearest 10
Organisms use energy to drive chemical reactions which is ____________. (One word)
The area of a square piece of cardboard is 81 square inches. What is the length of the cardboard
Insulin is a hormone produced by the pancreas and helps to regulate the concentration of __________ in the blood.
what substance can be formed through the ionic bonding of an anion and a cation
The Thermosphere contains a layer of charged particles called the ________________ which makes commucation by _________________ possible and is home to the ____
What is the reason for each step in the solution of the equation? 2x−1=4(x+1)2x−1=4(x+1) Drag and drop the reasons into the boxes to correctly complete the ta
What happens to earth's surface temprature as you travel farther away from the equator?
Which function below has the largest slope? f(x) x f(x) −3 −10 −1 −7 1 −4 g(x) equals one half x plus 3 h(x) Lance gains 1 level each time he plays his favor
Neglecting air resistance, what maximum height will be reached by an arrow launched straight upward with an initial speed of 35 m/s