LeiLei07
LeiLei07 LeiLei07
  • 22-01-2021
  • Mathematics
contestada

The cost of 5 cans of dog food is 4.35 . At this price how much do 11 cans of dog food cost?

Respuesta :

donavanwinsley2006 donavanwinsley2006
  • 22-01-2021

Answer: 9.57

Step-by-step explanation:

I added 4.35 by 4.35 wich would be 10 cans and then I divided 4.35 by 5

Answer Link
julie3618 julie3618
  • 22-01-2021
$9.57 the unit rate is 0.87 you multiply 0.87 x 11 which is $9.57
Answer Link

Otras preguntas

A four-pack of 42-ounce ink cartridges sells for $85.99. The expression 42c represents the amount of ink in a number of cartridges. What does the variable crepr
What is the cue root of 125x^6y^15z^3
how is catalhoyuk similar to jerichpo
Herlinda es _______ de Isabel
Simplify the expression. 7(3x + 5y) + 4y
How you would show 135% on a 10×10 grid.
Using ideas in the poem Song of becoming the reader can most likely conclude that the central conflict in the poem is a dispute over A.) The privileges of leade
The same reaction is begun with an initial concentration of 0.05 M O3 and 0.02 M NO. Under these conditions, the reaction reaches completion in 8 seconds. Wha
Read "The Tortoise and the Hare." What is the Hare thinking about while he's asleep? In a paragraph of at least three sentences, write a dream sequence to add t
What happens when the moon faces one side of the earth?