mjanaem11 mjanaem11
  • 22-01-2021
  • Mathematics
contestada

if 4 pizzas cost 18 dollars how much does 1 pizza cost

Respuesta :

natacorn08
natacorn08 natacorn08
  • 22-01-2021

Answer:

$4.50

Step-by-step explanation:

Okay, this is a standar unit rate problem, so our equation is:

18 ÷ 4 = 4.5

So 1 pizza costs $4.50

Answer Link

Otras preguntas

China is often called a subcontinent. a. True b. False
Choose 3 of the following that are NOT equivalent to the expression below 1/2✖️7 A.) 1✖️7➗2 B.) 1 ➖ 2✖️7 C.)1✖️7✖️2 D.)1✖️7 ➖
During the Industrial Age, what was the main method that businesses used to inform consumers about new inventions they could purchase?
Which of the following elements can have 8 neutrons? Select one: a. O b. Al c. P d. S
what is 12345678910+12345678910
70% of What number 56
What is the significance of the title of the poem Tattoo by Gregg Shapiro? a. It is a symbol for the speakers decision to let go of his families legacy and car
what are cans da people called?
there are 350 students at miller middle school 12/25 of the students are girls.how many students are boys
What is pollination?