stormeegonzales34 stormeegonzales34
  • 22-01-2021
  • Mathematics
contestada

Aiden bought bananas at the store. The bananas cost $0.65 per pound. If
he spent $1.30 on bananas, how many pounds did he get?
*

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 22-01-2021

Answer:

He got 2 pounds on bananas

Step-by-step explanation:

$1.30 / $0.65 = 2

Answer Link

Otras preguntas

It takes Doug 6 days to reroof a house. If Doug's son helps him, the job can be completed in 4 days. How long would it take Doug's son, working alone, to do the
How are the basic beliefs of your faith similar to the other monotheistic faiths?
The Founders created a Constitution that could be adapted for the future through
y = 8x − 2, which of the following sets represents possible inputs and outputs of the function, represented as ordered pairs? A{(0, −2), (1, 6), (2, 14)} B{(0,
What is half way beetween 15 and 37
Westerners who ruled territories directly denied the influence of natives because
describe North America's location on earth and tell how this affects it's climate and plant and animal life
20.5% of what number is 35?
Elections to choose officials to stand for the people's interests in the work of government reflect the principle of
a) how many 3/5s are in 1 b) use the answer to part A to find the number of 3/5s in 2