Briannasuarez1825182 Briannasuarez1825182
  • 22-01-2021
  • Mathematics
contestada

You want to buy some noodles. A 9 ​-ounce package costs ​$3.15. A 15​-ounce package costs ​$5.55. A 24​-ounce package costs ​$7.92. Which package is the best​ buy?
PLEASE ANSWER QUICKLY

Respuesta :

shaynamote1 shaynamote1
  • 22-01-2021

Answer:

A 14-ounce package that costs $5.46

Step-by-step explanation:

hope it helps ;)

Answer Link

Otras preguntas

The state with the largest number of immigrants is
during peer reviews it is your job to identify problems, not solve them. true are false
True or False In industrial societies a younger person holds the greatest social power
In addition to being the leader of Egypt, what role did the pharaoh play?
is the statement below always, sometimes or never true. Gi at least 2 examples to support your reasoning. The lcm of two numbers is the product of the two numb
5’2” 4’8” 5’8” what is the average height
What are the advantages of sexual and asexual reproduction?
At Blooming Gardens nursery, they are currently running the following promotion: Buy three trees of the same kind at the regular price and get the fourth at 80%
Which statement describes an atomic nucleus?
100 packages of bagels sold, 15 of them are sesame seed bagels, what percent of the bagel packages are sesame seed bagels?