jnnfrnwlt
jnnfrnwlt jnnfrnwlt
  • 22-01-2021
  • Mathematics
contestada

walnuts cost $2.10 per pound how many pounds of walnuts can we to buy for $6.30 .​

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 22-01-2021

Answer:

You could buy 3 pounds of walnuts. To find the answer just multiple the cost($2. 10) by 3

Answer Link

Otras preguntas

Which mountain is sacred to Australian Aborigines? A. Mount Kosciuszko B. Aoraki C. Uluru D. Mount Mansfield
Why did rich planters in Georgia and South Carolina tend to remain loyalists? a. They felt they needed the British military presence to prevent slave revolts.
Which statement about the Watergate scandal is true? A. President Nixon resigned from office and appointed Spiro Agnew to replace him. B. Democratic campaign
The traders who first made contact with the people of West Africa were from the European country of _____. Select the best answer from the choices provided. Spa
“Does amylase break down starch?
f the endpoints AB of have the coordinates A(9, 8) and B(-1, -2), what is the midpoint of AB? (5, 3) (4, 5) (5, 5) (4, 3)
What is the gcf of xxyyyzz and xxxxzzz
all of the following are members of the extended family into which a women marries in traditional india, Except the
help please Calculate the product of 8/15, 6/5, and 1/3.
Which transitional words or phrases are most common in an essay arranged in logical order? First, Above, As a result of, However,