joelvalentinohernand joelvalentinohernand
  • 23-01-2021
  • Mathematics
contestada

1) Sarah bought 12 meters of fabric to make a patchwork quilt. If the fabric was on sale for $6.29 per meter, how much did Sarah spend? HELP PLS​

Respuesta :

ttvdeuce2417
ttvdeuce2417 ttvdeuce2417
  • 23-01-2021

Answer:

She spent $75.48

Step-by-step explanation:

multiply the price per meter by the amount of meters she purchased.

Answer Link

Otras preguntas

Five more than the square of a number Five more than twice a number Five less than the product of 3 and a number Five less the product of 3 and a number Twice t
Pioneering work in the field of genetics began prior to the 20th century. However, much of the early work relied only upon simple observation Select the geneti
An increase in the incomes of U.S. trading partners would shift the U.S.: A. aggregate supply curve to the left B. aggregate demand curve to the left C. aggrega
Assume that chips cost $1 and soda costs $2. If the consumer has $14, the combination of goods that would maximize his utility per dollar and remain within his
After his parents divorced, Ryan lived with his mother. In this case, who was Ryan's custodial parent - his father or his mother?
Which of the following answer choices would be considered the simplest?
Why are some of Georgia’s Barrier Islands unpopulated?
HELP ASAP PLEASE!!!!!!!!!!!
Which of the following is a retailing business? Automotive repair shop O Travel agency O Grocery Store O Farm Businesses technology
how plastics are harmful for environment​