bb1095 bb1095
  • 23-01-2021
  • Mathematics
contestada

If a pound of barley costs $8, how many ounces can be bought for $2.55?

Respuesta :

itsazuagain
itsazuagain itsazuagain
  • 23-01-2021

Answer: I believe the answer would be 5.1 ounces...

Step-by-step explanation:

To get this answer I used a proportion and transformed pounds into ounces. 1lb=16oz

x/16= 2.55/8

Cross multiply....

8x=40.8

And simplify!

x=5.1

So for $8 you can get a pound, for $2.55 you can get 5.1 ounces (or 5 ounces if needed in whole numbers)

Hope this helps! Good luck! (:

Answer Link

Otras preguntas

Julius Caesar, hero or tyrant?! And why????
what is a prepositional case?
sue stacked one box onto another. the bottom had the height of 2 1/3 feet and the top box had the height of 3 2/3 feet. how tall were the stacked boxes?
How do I solve for x and state the restriction if (a-c)/(x-a)=m
how can I solve this square of binomial? (5d - 7d^2t)^2?
The sum of two numbers is 17 and their different is 5. Find two answers
what is a closed-ended question?
what is a prepositional case?
What is the scientific name of 'touch me not' plant? can you give an explanation about its mechanism?
Write the equation For a Line that intersects points(1,3) And (2,5) which one is a.y=x+2 B.y=2x+1. C.y=3x-3. D.Y=-x+3 For me is letter B.please help