ladydestine ladydestine
  • 24-01-2021
  • Mathematics
contestada

7. Dwayne bought 12 pounds of nails for $45.48. What was the price per
pound?
A. $7.89
B. $7.39
C. $3.79
D. $3.50
answer pls

Respuesta :

jorryndickenso
jorryndickenso jorryndickenso
  • 24-01-2021
C. $3.79 is the answer
Answer Link
tayler144060 tayler144060
  • 24-01-2021
C. $3.79
45.48/12=3.79
Answer Link

Otras preguntas

oracion con la palabra convivir
22/5 in simplest form
Which accurately describes the relationship between cancer risk and exposure to mutagens?
how many times does 1/4 go into 3??
Which one of the following choices best represents a short-term benefit of cardiorespiratory fitness? a. It decreases the risk of heart disease. b. It relieve
Europe is home to many countries with many different languages. How could this affect globalization? PLEASE HELP - :(
Main ingredient of all cells
Homeostasis can occur at the cellular level or the system level. a. True b. False
The most common crop grown in the southern part of China was ________________. a. wheat c. rye b. rice d. corn
Given the original amount and the percent of change, find the new amount 56 books; 75% decrease