lovkaren0889
lovkaren0889 lovkaren0889
  • 24-01-2021
  • Mathematics
contestada

Carlos bought 3 gallons of ice cream for $9.50. Which proportion
can be used to find the cost of 7 gallons of ice cream?

Respuesta :

PiaDeveau PiaDeveau
  • 28-01-2021

Answer:

Cost of 7 gallon ice cream = 22.167 (Approx.)

Step-by-step explanation:

Given:

Cost of 3 gallon ice cream = $9.50

Find:

Cost of 7 gallon ice cream

Computation:

Cost of 1 gallon ice cream = 9.50 / 3

Cost of 1 gallon ice cream = $3.1667 (Approx.)

So,

Cost of 7 gallon ice cream = 7 x 3.1667

Cost of 7 gallon ice cream = 22.167 (Approx.)

Answer Link

Otras preguntas

What are considered soft skills?
if x>3 then what is the y intercept?
Addie saved more than $36. Which inequality represents the amount she saved
What caused to make the Legislation Branch
When Wal-Mart sells a package of diapers, the company captures data on that sale at its point-of-sale terminal and transmits that data to the company that makes
Help??? It’s pretty complicated, well for me.
PLEASEEEE help with #7
HELP! Given a pyramid l = w = 9.0 mm and V = 324.0 cubic mm , find h in mm
Ken drinks 2/7 of a carton of milk each day.How much milk dose he drink in 3 days?
Suppose the level of real GDP supplied by firms is $10.5 trillion and the price level is 105. In this case, the quantity of real GDP supplied is the real GDP de