jalferrusquia774 jalferrusquia774
  • 24-01-2021
  • Mathematics
contestada

He bought 24 packages that contained 24 packs of gum. The total price was 42$ whats the total price of gum in one pack of gum? I’m

Respuesta :

absor201
absor201 absor201
  • 24-01-2021

Answer:

We conclude that:

  • Total price in one pack of gum = 3$

Step-by-step explanation:

Total number of packages = 24

The total number of packs in 24 packages = 24 packs

Total price for 24 packs of gum = 42$

If the total price for 24 packs of gum is 42$, then the price for 1 pack can be calculated by dividing 42 by 24.

i.e.

Total price in one pack of gum = 42/24 = 3$

Therefore, we conclude that:

  • Total price in one pack of gum = 3$
Answer Link

Otras preguntas

Who launched the 100 days of reform
The photosynthetic dinoflagellates called zooxanthellae have a _______________ relationship with the corals in which they live.
How can I rename 82 thousands?
C-12, c-13, and c-14 have the same number of protons but different numbers of neutrons so they are
Which gas was present in the atmospheres of both early and modern Earth? history
Compare, in the box below, 0.5 and 0.5 when written as fractions. Make an observation about these repeating decimals when they are written as fractions. What do
Helppppppppppppppppp
The teacher separated her class of 28 students into 2 groups. One group had 4 more than twice as many students as the other group. How many students are in each
(For US history) Why were tobacco, rice, and indigo plantations more common in areas east of the fall line?
Find and select three incorrect tenses in the paragraph