ballerthesavage5380 ballerthesavage5380
  • 24-01-2021
  • Mathematics
contestada

Cheddar cheese costs $3.45 per pound. Which equation best represents the total cost, c, of pounds, p, of cheddar cheese?

Respuesta :

sandlee09
sandlee09 sandlee09
  • 25-01-2021

Answer:

c = 3.45 * p

Step-by-step explanation:

Since the total cost of Cheddar Cheese is dependant on the number of pounds that are being purchased then to calculate the total cost we would need to multiply the price per pound by the number of pounds being purchased. Therefore, the following equation would best represent the total cost of the cheddar cheese...

c = 3.45 * p

Answer Link

Otras preguntas

Why is economic equity hard to achieve in a free market economy
Why did Sumerian cities fight each other? What did the Sumerians do to protect their cities? Sorry I was going to only put out one question.Answer one if you wa
Round the number to the thousandths place. 64,672.318498 a. 65,000 b. 64,672.32 c. 64,672.319 d. 64,672.318 a d. 64,672.318
Is it possible for a number to be a rational number that is not an integer but is a whole number? Explain.
which is greater 1/5 or 0.25?
Where is Abraham Lincoln from
Reggie started a running program to prepare for track season. He ran a half hour each morning for 60 days. He averaged 6.5 miles per hour. What is the total num
The FIRST space station placed into orbit around the earth followed by a team sent from earth to link up with the station was developed by
Penicillins effect on society
$87.00 divided by 5 can u divide pls