alfredo111peralta alfredo111peralta
  • 24-01-2021
  • Mathematics
contestada

each and every day a local grocery store sells 2 pounds of banana for $1.00. can the cost of 2 pounds of banana be represented as a function of the week? Explain.

Respuesta :

Alexaloo
Alexaloo Alexaloo
  • 24-01-2021

Answer:

Yes beacuse of course 2 pounds worth bananas are worth $1.00 so each day could equal to about $20.00 which is functional...

Step-by-step explanation: brainless pls

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following gives an example of a set that is closed under addition? A) The sum of an odd number and an odd number B) The sum of a multiple of 3 and
The number of mosquitoes in Anchorage, Alaska (in millions of mosquitoes) as a function of rainfall (in centimeters) is modeled by: M(x)=-x^2+12x After how many
eric ran the rest of the way home because he knew he was in trouble. what kind of sentence is it
Find the zeros of the function. Write the smaller solution first, and the larger solution second. f(x) = (-x - 2)(-2x - 3) smaller x = larger x
The diagram shows an age structure for the population of Thailand in the 1960s. Which of the following conclusions about the population are supported by the age
"For Quartering large bodies of armed troops among us: For protecting them, by a mock Trial, from punishment for any Murders which they should commit on the Inh
5 ( 5 - 3x) + 10 < 65
PLZZZZ HELP QUICK!!!! THANKSWhich option accurately describes the first two stages of photosynthesis?A. Stage 1: A chlorophyll electron enters the stroma. Stage
Germany and Japan seriously underestimated Americans ability to ?
Pleaseee help me ❤️..........