greenbrandon2009 greenbrandon2009
  • 25-01-2021
  • Mathematics
contestada

Kira buys 5 pounds of squash for ​$4.65 and 3 pounds of cabbage for​ $3.28. How much does one pound of squash​ cost?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 25-01-2021

Answer:

One pound of squash is 93 cents

Step-by-step explanation:

Divide: 4.65 divided by 5=93

93 cents

Hope this helped!! :)

Stay safe and have a wonderful day/afternoon/night!!!

Brainliest?!?!

Answer Link

Otras preguntas

Show the relation between Electro-chemical equivalent (Z) and Chemical equivalent weight of the element (E) using the Faraday's Laws of Electrolysis.
Why does Beowulf have to kill Grendel??
What type of map is this?
The x and y components of vector S are -30.0 m and +40.0 m, respectively. Find the magnitude of S and the angle between the direction of S and the positive dire
"This offender was one who (1) confronted a problem requiring action. (2) took action that violated the criminal law. (3) was caught and given the status of cr
Write an integer for the situation. A plane ascended 34,200 feet.
Describe the connection between the development of steel and the development of railroads
2 copies of a code module are to be executed in parallel on identical processors organized into two communicating clusters A and B. Cluster A contains 8 process
___________businesses are important to the U.S. economy because, among other things, they employ about half of all private sector employees, pay 42 percent of t
Help me plesi dont understand find themidpoint