brandonbruner5025 brandonbruner5025
  • 26-01-2021
  • Mathematics
contestada

Rectangular ballroom is being carpeted. The room measures 32 feet by 24 feet. If the carpet costs $3.60 per square foot, then what is the cost of the carpet?

Respuesta :

kblalock35 kblalock35
  • 29-01-2021

Answer:

100.8

Step-by-step explanation: I tried solving this

Answer Link
audreyrandall200
audreyrandall200 audreyrandall200
  • 09-02-2021

Answer:

100.8

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

plz help me 75 points for the 2 questions!!!
9. Maria usually pays $3.10 per pound for her favorite granola. Which of the answers below is a better deal? A. 2 pounds for $6.49 B. 3 pounds for $10 C. 5 poun
Am marking the brainliest. Please help me solve this mathematics question.
What degrees you talkin'? Celsius? Fahrenheit? Kelvin? What does it say on the thermometer? C? F? K?
y = 3 • 5x what is the domain and the range
Which plural nouns is spelled correctly? lunches. kisses. mouses. donkeys.
true or false? in a two-column proof, the left column states your reasiong
Solve. 2x−y−4z=4 3x−2z=7 x−2y=−2 Enter your answer, in the form (x,y,z), in the boxes in simplest terms.
Bronwyn wants to buy a house, so she has decided Savings to save one quarter of her salary. Bronwyn earns $47.00 per hour and receives an extra $28.00 a week be
2x-3y=-1 y=x-1 solve. systems of equations