treyweaver
treyweaver treyweaver
  • 26-01-2021
  • Mathematics
contestada

A 5-lb bag of apples costs $4.50. What is the cost of apples per pound?

Respuesta :

starkeykamryn22
starkeykamryn22 starkeykamryn22
  • 26-01-2021

Answer:

.90 per pound

Step-by-step explanation:

just take 4.50 and divide it by 5 to get .90 and you can just check it by taking .90 and multiplying it by 5 and you still get 4.50 as the overall price

Answer Link

Otras preguntas

7 thousands, 8 hundreds __ 2,500 tens greater, less than or equal?
non examples of artifacts
A positive integer is subtracted from it's square. The units digit of the result could be which of the following
One half gallon is equilvalent to 4 pints. How many gallons are the equilvalent of 72 pints
Which of the following shows the Diameter of a circle
2.16 or 2.061 larger
Compare 5.871 and 5.781
how did Arabs who lived in villages made their living
if f(x)=6x-4, what is f(x)when x is= 8
An example of a Neolithic human use of familiar materials in a new way is ------.