willowparks71
willowparks71 willowparks71
  • 26-01-2021
  • Mathematics
contestada

ten oranges cost $1.60. how much do 8 oranges cost?

Respuesta :

Kittenpeeps31
Kittenpeeps31 Kittenpeeps31
  • 26-01-2021

Answer: $1.28 = cost of 8 oranges

Step-by-step explanation:

$1.60 / 10 = cost of 1 orange

$0.16 = cost of 1 orange

$0.16 (8) = cost of 8 oranges

$1.28 = cost of 8 oranges

Answer Link

Otras preguntas

What do you call an index if the index record contains the search-key value and a pointer to the first data record with that search-key value? Select one: a. A
The volume of a cube is 729 in.3. How long is each side?​
28 as a prime factorization
4. How does the text connect the outcome of the French and Indian War to the American Revolution? O A Following their loss, France was in bad shape and could on
How did texas became part of the united states
What is the value of b?
Need C++ basic syntax from Pseudocode
Can someone help me with number 6?
Jane is considering installing gutters around her rectangular home that is 60 Feet by 45 feet If the gutter material cost $2.00 per foot how much will it cost J
2. Wheel grinders need be equipped with a(n):