lalagirl55 lalagirl55
  • 26-01-2021
  • Mathematics
contestada

Apples cost $0.98 per pound. How much would it cost
to purchase 5.5 pounds of apples?

Respuesta :

LostintheClouds
LostintheClouds LostintheClouds
  • 26-01-2021

Answer: $5.39

Step-by-step explanation:

0.98 x 5.5 = 5.39

Hope this helped ! :)

Answer Link

Otras preguntas

Nishchal was listening to a song. Shown above are the views of his player showing 'Time elapsed' and 'Time remaining' for the song in minutes and seconds. What
Colin got 16 out of 80 correct in his test. What fraction of the marks did he get correct? Give your answer in its simplest form.
please solve this qn.​
What is the value of the expression 30-(-6)? -180 -5 5 24
Tania knows that the ratio of boys to girls in her class is 3:5. Since 20 of the students are girls, she says that there must be 30 students in her class. Is s
If the length of a pendulum is doubled what will be the change in its time period?
I have a 1.5% chance of winning when spinning a roulette. Approximately how many times would I have to spin the roulette to win?
Lamia has the letter cards A, Z, D, Y, and E in a bag. If she selects a permutation of the cards at random, what is the probability that she will spell the word
How to write a diary about what happened today whole day? Or what happened in my birthday?​ plzzz don't give unnecessary answer...​
Most Russians live A. in Asia В. along the Pacific coast C. in Europe D. in rural areas