zackmcnelly659
zackmcnelly659 zackmcnelly659
  • 22-02-2021
  • Business
contestada

Why do you think that it costs 20% more to feed one person alone than one person in a family?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 22-02-2021

Answer:

★ Sometimes if you buy things that are bulky it's cheaper, while making also bigger meals that you share amoungst people

Explanation:

Hope you have a great day :)

Answer Link

Otras preguntas

What was President Johnson's broad program of domestic policies called? New Frontier Great Society War on Poverty New Deal
what is 996 divided by 12
Which of the following was NOT used by early humans to make tools? plant fibers wood bone bronze
is this sentence correct or is it missing a comma? You'll see the club right after the sports stadium, the big domed building.
What is the purpose of living?
Why do speakers emphasize particular words and phrases? To make the language is more memorable To remind the audience of the theme To make a claim seem logical
The plentiful food production brought about by farming along the Tigris and Euphrates Rivers allowed Mesopotamian villages and towns to develop into city-states
Whose abolitionist novel, published in 1852, “started this big war”? Barton Lincoln Stowe Tubman
Who were the first people to inhabit Australia?
One angle in a triangle has a measure that is three times as large as the smallest angle. The measure of the third angle is 35 degrees more than that of the sma