connaughton319
connaughton319 connaughton319
  • 22-02-2021
  • Mathematics
contestada

a 5lb bag of gravel cost $4.55 what is the unit price​

Respuesta :

jacksaleeby1234
jacksaleeby1234 jacksaleeby1234
  • 22-02-2021

Answer:

.91 is the unit price

Step-by-step explanation:

The unit price in terms of pounds is just 4.55/5 which is .91 so the answer is 91 cents.

Answer Link

Otras preguntas

Tania is writing a research paper about food safety in the United States. She learns that food can become contaminated while it is being packaged and washed. Ba
What determines if a particle can cross a cell membrane? *
Simplify 3×x2×y×4z×x×2y×z
9. AC ATis an isosceles triangle with base angles Cand Teach represented by (3 x +11) degrees, while angle A is represented by (9 x+8) degrees. Find the measure
Strawberries cost $3.00 per pound. For each question, explain or show your reasoning. a. How many pounds of strawberries can you buy for $1.00? b. How many poun
What are the correct justifications , listed in proper order?
discuss the sucess and the shortcomings the conservative reaction to the french revolution as seen in the actions of the Congress of vienna and the holy allian
Why did some members of congress not want Texas to enter the Union as a slave state? a.Because they did not like Texas and used the issue of slavery as an excus
yuri talks about paola all the time. what does that mean?​
does anyone know -4 = -6? ​