fireryu
fireryu fireryu
  • 22-02-2021
  • Mathematics
contestada

If 13 candy bars cost $19.76, how much do 20 candy bars cost?

Respuesta :

alexanderperezii
alexanderperezii alexanderperezii
  • 22-02-2021
19.76/13 = $1.52

$1.52 x 20 = $30.40
Answer Link
astrocomet15 astrocomet15
  • 22-02-2021

Answer:

cost of one candy bar = 19.76/13

= $1.52

cost of 20 candy bars = 1.52x20

= $30.4

pls mark brainliest

Answer Link

Otras preguntas

Who invented the steel plow? A. Cyrus McCormick B. John Deere C. Robert E. Lee D. Jane Addams
A perpetual-motion machine can never be built because it is not possible to eliminate... A)Momentum B)Inertia C)Elasticity D)Friction
what did you have for breakfast yesterday
Georgina is getting new cabinets put in her house. The new cabinets will cover 120 square feet of her space on the creek kitchen what if the cabinets are 3 fe
Did maya angelou find success
What are the solutions to the quadratic equation 5x2 + 60x = 0? x = 0 and x = −12 x = 0 and x = 12 x = 5 and x = −12 x = 5 and x = 12
Which solid has a volume that is 3 times the volume of a cone with the same base and height?
What's portal of entry?
which one of these can be classified as an animal A) Bacteria B) Yeast C) Protozoan
The Roman Empire was able to expand through______