Loganmwright11 Loganmwright11
  • 22-02-2021
  • Mathematics
contestada

12 cupcakes for $29
24 cupcakes for $56
50 cupcakes for $129
Which option gives the lowest unit price?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 22-02-2021

Answer:

29/12=2.41666667

..................=2.33333333

.......................=2.58

second

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Kirsten buys a puzzle collection for $27.83. She pays with one $20 bill and two $5 bills. Using the least number of coins and bills, what is Kirsten's change? D
Passage 1/Audio Passage 2 Read this line from Passage 1 about the Wolf. The Lion laughed and called out in reply. It was justly yours, no doubt! The gift of a f
Archie Co. purchased a framing machine for $55,000 on January 1, 2021. The machine is expected to have a four-year life, with a residual value of $2,000 at the
What is the area of this quadrilateral? 2 ft 4 ft 6 ft 6 ft 4 ft 2 ft A. 28 square feet 0 B. 48 square feet a o C. 18 square feet D. 36 square feet
The scores of fourth grade students on a mathematics achievement test follow a normal distribution with a mean of 75 and standard deviation of 4. a) What is th
Jordan can solve 12 math problems in 3 minutes. How long will it take him to solve 45 problems?
Select the correct answer. The function for a sequence is given below. f(n) = 200 · 2n−1 What is the 5th term of this sequence? A. 4,800 B. 1,600 C. 6,400 D. 3,
help me 6 ^ 2 helppppppp
Add another word to the chart that supports the message about zarna's family working hard.
Which word best replaces the word reside in the passage