vcantos2021
vcantos2021 vcantos2021
  • 22-02-2021
  • History
contestada

If 3/4 lb of candy cost 12.00 how much would each lb of candy cost

Respuesta :

srea2948 srea2948
  • 22-02-2021

Answer:

$16

Explanation:

To calculate the unit rate for this problem you would put the amount of money in the numerator and how much candy you have in the denominator. It would look like this:

$16/0.75

Some quick division will get us $16 so therefore, it is 16 dollars for one pound of candy.

Answer Link

Otras preguntas

What is the difference between Jeffrey archer and W. Somerset Maugham?
What are some "simpler pleasures" that people found during the early 1930s and our society's dependence on material goods, wealth, and electronic forms of enter
What would you do to solve the system? System of equations Click on the correct answer. 12x = 48 - 8y 10x + 8y = 38 Add the equations. 12x = 48 - 8y 10x = 38 -
Which ingredient helps add texture and volume to food?
Please help me solve this 5/3x²-x-2 +5/3x²-x-1 =7/3x²-x-3​
HELP FAST !!! “Find the volume of the triangular prism below”
Carefully retype this sentence using correct capitalization. after several winter storms, jeff couldn't wait for the weather to improve. What words do I capita
Hypothetically, if a whole population was identical, could it evolve and why?
helppppppp hurry!!!!!!!!!
Match the engineering career with the correct job description. (Drag and drop your answer to the appropriate box.) A. Computer Hardware B. Chemical C. Aerospa