squarebowls
squarebowls squarebowls
  • 23-02-2021
  • Mathematics
contestada

Cashews cost $6.45 a
pound, how much
would it cost to buy
three and a quarter
pounds of cashews?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 23-02-2021

Answer:

$20.96

Step-by-step explanation: 6.45 times three equals 19.35 plus a quarter of 6.45 equals 1.6125 which you round to 1.61. So 19.35+1.61= 20.96

Answer Link

Otras preguntas

A rectangular field with an area of 5000m^2 is enclosed by 300m of fencing. Find the dimensions of the field? How?
One group of people purchased 10 hot dogs and 5 soft drinks for $35. Another group purchased 7 hot dogs and 4 soft drinks for $25.25. What is the cost of a sin
There are 100 pennies in a dollar. What fraction of a dollar is 61 pennies? Write it as a fraction, as a decimal,and in word form
The sum of two fractions is 8/9. the difference is 2/9. What are the two fractions?
Solve the linear system1).5x + 4y = 16 y = -16 2). 3x + 6y = 15 -2x + 3y = -3 3). 7y = -14x + 42 7y = 14 x + 14
what influence did the Aryans have on the people of Indus Valley ?
4(x-3)+7-10x=5 what is the value of x
Assume that Angle A is an acute angle and TAN A = 1.230. the measure of Angle A equals:
-5x+y=-33x-8y=24solve this for me someone (solving systems of equations by substitutions)looking for x and y
Mr. Walton ordered 12 pizzas for the art class celebrattion. one fourth of the pizzas had only mushrooms. how many of the pizzas had only mushrroms?