msage3959 msage3959
  • 23-02-2021
  • Mathematics
contestada

the local grocery store is running a special: three dozen eggs for 1.08 what is the cost per egg.

Respuesta :

heysistersadie
heysistersadie heysistersadie
  • 23-02-2021
33.3 cents

dozen=12
3 dozen=36
because 3x12=36
divide 36 by the cost of the eggs
36/1.08= 33.3
Answer Link

Otras preguntas

which of the following represents the most accurate estimation of 38+23
''Life in a city is more rewarding than life outside a city."List two or three arguments in favor of this opinion and two or three arguments opposing this opini
which of the following represents the most accurate estimation of 38+23
why did people immigrate to the United States in the late 1800s?
''Life in a city is more rewarding than life outside a city."List two or three arguments in favor of this opinion and two or three arguments opposing this opini
which of the following represents the most accurate estimation of 38+23
why did people immigrate to the United States in the late 1800s?
A pencil measures 14 cm long. How many millimeters long is it?
''Life in a city is more rewarding than life outside a city."List two or three arguments in favor of this opinion and two or three arguments opposing this opini
why did people immigrate to the United States in the late 1800s?