L0SERR4T
L0SERR4T L0SERR4T
  • 24-02-2021
  • Mathematics
contestada

If 6 cakes cost $96, how much will 11 cakes cost?

Respuesta :

chantalsenior chantalsenior
  • 24-02-2021
96 divided by 6 is 16, so each cake costs $16. 16 x 11 = 176, so 11 cakes will cost $176
Answer Link
kjdrgijl15 kjdrgijl15
  • 24-02-2021

Answer:

the answer is 176.

Step-by-step explanation:

you would divide 96 by 6 which is 16. and 16 is how much each cake cost. so then multiply 16 by 11 and you'll get 176. :)

Answer Link

Otras preguntas

A defendant is on trial for murder. The only evidence linking the defendant to the crime is some blood found at the scene. The lead detective testifies that an
What is a bank, shortly define it?
Given the Arithmetic sequence A1,A2,A3,A4 45, 51, 57, 63 What is the value of A34?
What are the top two classes in the Aryan Culture Varna? A.the pharaoh an priest B.menials and servants C.traders and farmers D.priests and warriors
Emily got a new job that guarantees her a 6% raise every year. If she started out making $25,000, how long will it be before she doubles her current salary?
how to make a square root spiral​
Please help me I have no clue
A company operated a small amusement park on property it owned near a residential neighborhood. On a day when the park was closed, a 10-year-old girl snuck into
What are the main causes of Ascus?
what scientist used the word cell for the structures he observed when he examined a piece of cork under the microscope.