LowkeyyLia
LowkeyyLia LowkeyyLia
  • 24-02-2021
  • Mathematics
contestada

6 pencils cost 1.68 3 pencils and 1 rubber cost q.09 what is the cost of one rubber​

Respuesta :

andromache andromache
  • 01-03-2021

Answer:

1 rubber cost is 0.59

Step-by-step explanation:

The computation of the cost of one rubber is shown below:

Given that

6 pencil cost = 1.68

3 pencils and 1 rubber cost = 1.09

based on the above information

one pencil cost is

= 1.68 ÷ 3

= 0.56

Now

3(0.56) + 1 rubber = 1.09

So, 1 rubber cost is 0.59

Answer Link

Otras preguntas

What was the MAIN reason Southern colonists altered the land?a ) for farming b ) to find goldc ) to build housesd ) for transportation pls help!!​
(-38.76) (-15.6) is negative.
I need help!! Like ASAP And thx in advance
i too have a dream 2.06 assignment
1. mid-Atlantic ridge2. Himalaya Mountains3. Andes mountains4. The Alpine Fault in New ZealandA. transform boundaryB. An oceanicplate converging with a conninen
when a cup of hot chocolate cools from 90c to 80c which of the following is happening to the molecules of the liquid
Micah’s bicycle wheel has a radius of 14 inches. About how far will micah’s bicycle travel each time his wheel turns one full rotation?
please help and EXSPLAIN this is the range and the mode
how do you feel about quaratine
Question 6 (1 point) What can the reader infer about the following statement, “Next time you want a broad, pick up yer own kind – dirt”? Question 6 options: Bob