oofmjdnd oofmjdnd
  • 24-02-2021
  • Mathematics
contestada

Billy paid $3.35 for 2.25 pounds of apples.
How much did he pay per pound?
Round to the nearest cent.

Respuesta :

DWRead
DWRead DWRead
  • 24-02-2021

Answer:

Step-by-step explanation:

$3.35/(2.25 pounds) = $(3.35/2.25)/pound ≅ $1.49/pound

Answer Link

Otras preguntas

Please see the attached picture
What is the relationship (formula) and proportionality between frequency, and wavelength?
5) Which two sentences contain a metaphor? A) Janice walked quickly and purposefully toward the ice cream shop. B) The children were a parade of mice moving sil
which two consecutive integers does q lie​
A scientist hypothesized that oxygen atoms from both carbon dioxide and water are used to make glucose during photosynthesis. However, experimental results usin
Lena is asked to write an explicit formula for the graphed geometric sequence. On a coordinate plane, 3 points are plotted. The points are (1, 1), (2, 2.5), (3,
(he plays the guitar everyday)negative​
You want to have $5 million in real dollars in an account when you retire in 20 years. The nominal return on your investment is 10 percent and the inflation rat
The difference between the length and width of a rectangle is 7 units. The perimeter is 50 units. Find the dimensions.
How can we assists as a responsible citizen in developing the infastructure of development in our community? Elaborate with an example​