408348
408348 408348
  • 24-02-2021
  • Mathematics
contestada

If it's $5 for 4 pounds of apples, how much does 1 pound cost?

Respuesta :

meggivonderhorst
meggivonderhorst meggivonderhorst
  • 24-02-2021

80 cents

you divide 4 and 5 and get .8 so 80 cents

Answer Link
isaacf1890
isaacf1890 isaacf1890
  • 24-02-2021

Answer:

$1.25

Step-by-step explanation:

$5/4=$1.25

Answer Link

Otras preguntas

_____ Na3PO4 + _____ KOH   arrow  _____ NaOH + ___________K3PO4How do I balance this equation?
Describe the typical movement of ciliates.
simplify the expression 4-3(2+5v)+7
Cassandra drove 370.5 Miles in 6.5 hrs. How many miles per hour did she drive? (:
kelly is 66 inches tall. Lucas is 72 inches tall. What is the ratio of Lucas's height to Kelly's height in simplest form? (: also, explain please!
Harold's old school has 52 sixth graders and 39 seventh graders, what's the ratio of 6th graders to 7th graders in simplest form? (:
When two fractions are between 0 and 1/2, how do you know which fraction is greater? Explain
Explain how can you use the Associative Property to evaluate (7*50)*4.
When two fractions are between 0 and 1/2, how do you know which fraction is greater? Explain
How is a plateau similar to a plain?