ericklilly ericklilly
  • 25-02-2021
  • Mathematics
contestada

Ciara buys 7 lb of strawberries for $5.81. How much would she spend if she wanted 15 lb of strawberries?

Respuesta :

thaparnaman470
thaparnaman470 thaparnaman470
  • 25-02-2021

by multiplication of 15 and 5.81 answer is the

87.15

Answer Link
zariahbennett zariahbennett
  • 25-02-2021

Answer:

i got 0.125

Step-by-step explanation:

I know you have to divide 5.81 by 7 to find the unit then divide that by 15

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following represents a difference between the government of the Roman Republic and that of Imperial Rome?
How does learning has a positive effect on a person's life?
Compared to our sun the star Polaris is
In a class of 24 students, 25 percent of them failed a test. How many students failed the test?
How does learning has a positive effect on a person's life?
The _____ tube brings a mature ovum to the uterus. fallopian ovarian Cowper
Compared to our sun the star Polaris is
in her first 4 games jill averaged 4 points per game. in her next 6 games jill averaged 9 points per game. what was her average number of points per game after
is a arctic wolf a herbivore, carnivore or omnivore. (List at least 5 examples of their meals)
The boiling point of a pure substance is defined as the temperature at which: A) the kinetic energy of the molecules begins to increase B) the vapor pressure eq